Progresseeruv silma kepikeste ja kolvikeste kärbumine (PRCD-PRA)

Progresseeruv silma kepikeste ja kolvikeste kärbumine (PRCD-PRA) on üks progresseeruv võrkkesta atroofia vorme. PRCD on päritav autosomaalne retsesiivne geneetiline haigus, mis esineb väga paljudel koeratõugudel ning avaldub homosügootses olekus (A/A genotüüp. st. 2 vigast geenikoopiat). Haigust põhjustab mutatsioon PRCD geeni teises koodonis (PRCD cDNA-s on TGC koodon asendunud TAC koodoniga).

Haiguse tagajärjel jäävad koerad vananedes pimedaks. Muteerunud prcd geen põhjustab silma võrkkesta fotoretseptorite taandarengut (kepp ja käbirakud), mille tagajärjel tekib esmalt “ööpimedus” ning hiljem ei näe koerad enam ka valges. Võrkkesta fotoretseptorid muundavad silmaläätse poolt koondatud valguse läbi keemiliste reakstioonide elektriliseks närvisignaaliks. Silmanärvist suunduvad juhteteed aju nägemiskeskusesse, kus aju võtab signaali vastu kujutisena.

Homosügootsetel (A/A genotüüp) koertel areneb haigus välja tavaliselt 4-6 aasta vahel, sõltuvalt koeratõust. Heterosügootsed isendid (N/A genotüüp) ei haigestu, kuid nad on haiguse kandjad ja võivad “vigase” geenikomplekti oma järglastele edasi pärandada.  Vaata ka tabelit (lehekülje all) parima paaritusskeemi planeerimiseks.

NB! On oluline teada, et muteerunud PRCD geen on küll peamine PRA põhjustaja, kuid mitte ainuke! Teatud koeratõugudel esineb ka teisi PRA haigust tekitavaid geenimutatsioone. Küsi lisainfot!

NB! Geenitest vahendatake Optigeni.

 

Testida tasuks kõiki koeratõuge! Enim on ohustatud aga järgnevad koeratõud:

Ameerika kokkerspanjel, Ameerika Eskimo koer, Austraalia karjakoer, Austraalia lambakoer, Hiina harjaskoer, Hispaania veekoer, Cocapoo, Inglise kokkerspanjel, Kuldne retriiver ja tema ristandid, Kuvasz, Labrador retriiver ja tema ristandid, Lapi porokoer, Markiesje, Moyeni puudel, Norwegian elkhound, Nova Scotia duck tolling retriiver, Puudel (keskmine, mini, standart, toy), Portugali veekoer, Rootsi lapikoer, Schipperke, Silky terjer, Soome lapikoer, Suur šnautser, Yourkshire terjer